Dodano: 2022-11-15
Zmodyfikowano: 2022-11-23

Wiktor Zieliński wicemistrzem świata w 8-bil!

23 listopada 2022

Bilardzista zespołu inmarketing Hades Poznań, 21-letni Wiktor Zieliński, osiągnął w Portoryko życiowy sukces. Reprezentant Polski zdobył srebrny medal, tym samym zdobywając tytuł wicemistrza świata w 8-bil 2022.

Wiktor uległ w finale obecnemu numerowi 1 na świecie, Hiszpanowi Francisco Sanchez Ruiz 6:10. W całym turnieju Zieliński rozegrał 10 pojedynków, z czego 8 wygrał. W drugiej rundzie Polak przegrał z Jaysonem Shaw i szansy na awans musiał szukać na lewej stronie tabeli. Po trzech wygranych awansował do strefy Last32. Tutaj odniósł pewne zwycięstwa nad mistrzem świata Ko Pin-Yi (Tajwan) 10:5 oraz zwycięzcą World Pool Masters Alexem Kazakisem (Grecja) 10:3. W meczu o medal jego przeciwnikiem był Wojciech Szewczyk. Pojedynek rozstrzygnął się dopiero w ostatniej partii a losy meczu wyjaśniały się dosłownie na ostatnich wbitych bilach. W półfinale Wiktor wziął skuteczny rewanż na Jaysonie Shaw, którego pokonał 10:7.

Blisko medalu, oprócz Wojtka Szewczyka, byli również: Daniel Macioł i Konrad Juszczyszyn. Niestety obaj Polacy przegrali swoje mecze, kolejno z Mario He i Francisco Sanchez Ruiz. Srebro Wiktora Zielińskiego jest drugim indywidualnym medalem dla Polaków w mistrzostwach świata mężczyzn w historii.

Sezon rywalizacji na szczeblu światowym dla reprezentantów Polski się zakończył. Śmiało można stwierdzić, iż 2022 rok był najlepszym w historii. Z Portoryko Polacy wracają zdecydowanie z tarczą. Trudno sobie wyobrazić lepszy start na Karaibach. Szymon Kural został mistrzem świata juniorów, Wiktor Zieliński wicemistrzem w 8-bil. Srebrny medal w Puerto Rico 10-ball Open dorzucił Daniel Macioł. Zawodnikom i kibicom sportu bilardowego życzymy co najmniej podobnych wyników w przyszłym roku.

Start w Mistrzostwach Świata Mieszka Fortuńskiego (oraz Puerto Rico Open), Wojciecha Szewczyka (oraz Puerto Rico Open), Daniela Macioła, Wiktora Zielińskiego został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Bilardowego.

Wyniki na stronach:

- Medalla Light Puerto Rico Open - 15-18 listopada
- Mistrzostwa świata w 8-bil - 19-22 listopada
- Mistrzostwa świata juniorów - 18-21 listopada

22 listopada 2022

Szymon Kural mistrzem świata juniorów! Czterech Polaków w ćwierćfinałach MŚ w 8-bil!

Bilardzista klubu TCF HUB go77.pl zanotował fantastyczny wynik na rozgrywanych w Puerto Rico Mistrzostwach Świata Juniorów. Szymon Kural został misttrzem świata w kategorii U19. W wielkim finale pokonał bilardzistę z Niemiec Yuma Durner 11:6. W całych zawodach Szymek grał fenomenalnie i bardzo równo. Ogromne GRATULACJE dla Szymona, jego trenerów, opiekunów, rodziców, dziadków, szefostwa Klubu i wszystkich wspierających jego karierę osób!

Medal Kurala jest piątym złotym krążkiem MŚJ dla Polski w historii. Tytuły mistrzowskie zdobywali: Marek Kudlik (2011), Oliwia Czupryńska (2011), Daniel Macioł (2015) i Dominik Jastrząb (2021).

Bariery przełamują również nasi seniorzy. W rozgrywanych Mistrzostwach świata w 8-bil w fazie ćwiecfinałowej jest aż 4 reprezentantów Polski. Konrad Juszczyszyn zagra z Hiszpanem Francisco Sanchez Ruiz. Daniel Macioł zmierzy się z Austriakiem Mario He a Wiktor Zieliński powalczy z Wojciechem Szewczykiem. Półfinał dla Poski jest więc już pewny! W czwartym ćwierćfinale Jayson Shaw zagra z Alexem Pagulayanem. Pojedynki 1/4 finału dziś o godzinie 15:00.

21 listopada 2022

Daniel Macioł drugi w Puetro Rico 10-ball Open

Świetnie spisał się w zawodach Pucharu Świata - Puerto Rico Open 2022 nasz zawodnik Daniel Macioł. Bilardzista klubu Bilardo.pl Dekada Sosnowiec wywalczył srebrny medal, ulegając dopiero w finale Filipińczykowi Carlo Biado 0:2.

- Ko Pin-Yi (Tajwan) - 2:1

W zawodach wzięło udział 128 zawodników. Pula nagród wyniosła 100.000$.

W Portoryko trwają teraz Mistrzostwa świata w 8-bil, oraz Mistrzostwa świata juniorów. W "ósemkę" cały czas w grze są wszyscy reprezentanci Polski. Dziś turniej rozgrywany będzie do wyłonienia najlepszej ósemki.

W turnieju dla najmłodszych dziś rozegrane zostaną półfinały. Szymon Kural o 19:00 polskiego czasu powalczy o finał w kategorii U19. Jego przeciwnikiem będzie Denis Laszkowski (Niemcy). 5. miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Dominika Pawełczyk, 13. miejsce w kategorii U17 zajął Michał Wiech.

18 listopada 2022

Bilardowy festiwal na Karaibach. Polacy powalczą o medale Mistrzostw Świata.

W dniach 15-22 listopada w stolicy Portoryko, San Juan, odbędzie się 2022 Caribbean CueSports International Expo. W ramach imprezy rozegrane zostaną: Puerto Rico 10-ball Open, Mistrzostwa świata w 8-bil oraz Mistrzostwa świata juniorów w 9-bil. W każdym z turniejów zagrają Polacy.

Punktem kulminacyjnym będą oczywiście Mistrzostwa świata. W odmiane 8-bil zagra 7 reprezentantów Polski: Mieszko Fortuński, Wiktor Zieliński, Daniel Macioł, Wojciech Szewczyk, Konrad Juszczyszyn, Radosław Babica i Mateusz Śniegocki. Nagrodą główna dla zwycięzcy będzie 60.000$ w gotówce. Warto dodać, iż ostatnie mistrzostwa świata w odmianę 8-bil rozegrane zostały... 10 lat temu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tytułu broni więc Tajwańczyk Chang Jung Lin.

Mistrzostwa świata juniorów rozegrane zostaną w trzech kategoriach wiekowych. W grupie U19 zagra Szymon Kural, w kategorii U17 - Michał Wiech a w grupie dziewcząt reprezentantką Polski będzie Dominika Pawełczyk.

Przedsmak emocji będziemy mieć już dziś. Przez 4 kolejne dni rozgrywany będzie turniej Puerto Rico Open w odmianę 10-bil. Pula nagród w kategorii mężczyzn wynosi 100.000$.

Z zawodów przeprowadzona będzie relacja na żywo:
- Medallia Light Puerto Rico Open - 15-18 listopada

Start w Mistrzostwach Świata Mieszka Fortuńskiego (oraz Puerto Rico Open), Wojciecha Szewczyka (oraz Puerto Rico Open), Daniela Macioła, Wiktora Zielińskiego zostanie dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Bilardowego.

Wszystkim reprezentantom Polski życzymy powodzenia! I czekamy na medale :)