Dodano: 2019-12-12
Zmodyfikowano: 2019-12-20

Nowi mistrzowie świata w 9-bil. Mateusz Śniegocki najlepiej z Polaków.

20 grudnia 2019

Dziewiętnastoletni Rosjanin Fedor Gorst został nowym mistrzem świata w 9-bil w kategorii mężczyzn. W finale po trwającym blisko 4,5 godziny meczu pokonał Tajwańczyka Chang Jung Lin 13:11. Brązowe medale zdobyli: Chińczyk Liu Haitao oraz mistrz świata w 10-bil - Tajwańczyk Ko Pin Chung.

Najdalej w turnieju spośród siedmioosobowej reprezentacji Polski zaszedł Mateusz Śniegocki (Konsalnet Europool Warszawa), który przegrał w 1/8 finału z późniejszym mistrzem 10:11. Pojedynek lepiej otworzył Gorst, który zyskał przewagę 7:2. Mimo skutecznego pościgu Polaka, Rosjanin przy stanie 10:10 popisał się partią "z kija".

Do strefy pucharowej awansowała cała siódemka Polaków. Pierwszą rundę przebrnęli: Mieszko Fortuński i Wojciech Szewczyk. Na 33. miejscu sklasyfikowani zostali: Karol Skowerski, Tomasz Kapłan, Konrad Juszczyszyn i Radek Babica.

W kategorii Kobiet nową mistrzynią świata została Kelly Fisher. Brytyjka przerwała 6-letnią dominację Chinek i powróciła na tron. W finale 9:7 pokonała Jasmin Ouschan z Austrii, która na podium również powróciła po wielu latach. Brązowy medal wywalczyła reprezentatka gospodarzy Zhou Doudou.

Jedyna Polka na turnieju w Chińskim Sanya - Ewa Bąk (MUKS IKS Tarnów) - nie awansowała do strefy pucharowej, gdzie zagrało 32 zawodniczki. Ewa jednak odnotowała jedno cenne zwycięstwo z mistrzynią Europy Christine Feldmann (Szwajcaria).

Wyniki mistrzostw świata można zobaczyć na stronach:

12 grudnia 2019

Siedmiu reprezentantów Polski w Katarze. Ewa Bąk powalczy w Chinach.

Ostatnim przystankiem w kalendarzu sportowym w tym roku będą Mistrzostwa Świata w 9-bil. Turniej dla mężczyzn rozegrany zostanie w Doha (Katar) w dniach 14-17 grudnia. Kobiety zagrają w Sanya (Chiny) od 16 do 19 grudnia.

W turnieju męskim zagra 96 zawodników, w tym 7 reprezentantów Polski. Mieszko Fortuński, Karol Skowerski, Tomasz Kapłan, Wojciech Szewczyk, Konrad Juszczyszyn i Mateusz Śniegocki otrzymali kwalifikację już kilka tygodni wcześniej. Wczoraj do wymienionej szóstki dołączył Radosław Babica, który zakwalifikował się z turnieju eliminacyjnego. Przez dwa pierwsze dni odbędą się rozgrywki grupowe, które wyłonią 64 najlepszych bilardzistów. Od tego momentu turniej będzie się toczył systemem pucharowym. Mistrza świata poznamy 17 grudnia.

W turnieju kobiecym wystąpi 64 zawodniczki. W finałowym etapie jest już Ewa Bąk, która swoje gry rozpocznie w niedzielę. Mistrzynię świata poznamy w przyszły czwartek.

Pula nagród w turniejach wyniesie ponad 300.000USD. Co ciekawe, więcej pieniędzy zarobią kobiety, gdzie dla mistrzyni przeznaczone jest 44.000$. Złoty medalista wśród panów zarobi 30.000$.

Naszej ekipie życzymy połamania kijów!

Start Mieszka Fortuńskiego, Karola Skowerskiego, Tomasza Kapłana, Wojciecha Szewczyka i Konrada Juszczyszyna w całości jest pokryty ze środków Ministerstwa Sportu i Polskiego Związku Bilardowego. Częsciowe dofinansowanie otrzymali również: Ewa Bąk i Mateusz Śniegocki.