QUAY Rokietnica Open 2018

Dodano: 2018-08-23
Zmodyfikowano: 2018-08-23

Niesamowite zawody odbyły się w dniach 16-19 sierpnia w Rokietnicy pod Poznaniem, gdzie zawitała czołówka światowych bilardzistów. Wszystko za sprawą drugiej edycji Międzynarodowego Turnieju Bilardowego QUAY Rokietnica Open z łączną pulą nagród aż 55 000 zł!

Zawody odbyły się na hali Rokietnickiego Ośrodka Sportu, gdzie ustawiono 25 stołów nowej marki BrizZon, w tym 20 do pool-bilarda, 3 do snookera oraz zyskujące na popularności 2 stoły do chińskiego bilarda łączące w sobie cechy poola i snookera.

Format rozgrywek QUAY Rokietnica Open pozwolił zawodnikom na uczestnictwo nawet w czterech turniejach. Oprócz Turnieju Głównego, rozegrano również Turniej Deblowy, Turniej Drugiej Szansy i dodatkowo Turniej Snookerowy. Na liście startowej Turnieju Głównego pojawiło się 158 zawodników z 12 państw. Wśród nich takie gwiazdy międzynarodowe jak: Ralf Souquet (Niemcy) - wielokrotny Mistrz Świata i 37 krotny Mistrz Europy, Albin Ouchan (Austria) - Mistrz Świata 2016, Niels Feijen (Holandia) - Mistrz Swiata 2014, Mario He (Austria), Denis Grabe (Estonia), Alex Kazakis (Grecja), Nick Malai (Grecja), no i oczywiście zawodnicy z Polski posiadający tytuły Mistrzów Europy, czy Mistrzów Świata Juniorów.

Warto podkreślić, że Turniej Główny QUAY Rokietnica Open rozpoczął nowy rozdział polskiego bilarda. Zawody w Rokietnicy jako pierwsze w historii zostały ujęte w prestiżowym światowym rankingu Mosconi Cup. Oprócz tego były sankcjonowane przez Europejską Federację Bilardową i oczywiście wpisane w kalendarz Polskiego Związku Bilardowego.

Najbardziej wszechstronnym zawodnikiem QUAY Rokietnica Open okazał się Wojciech Szewczyk reprezentujący Konsalnet Warszawa. Wojtek triumfował w Turnieju Głównym i Snookerowym, a w Turnieju Deblowym, gdzie wystartował wspólnie z kolegą klubowym Wojciechem Sroczyńskim zajęli piąte miejsce. Na drugim stopniu podium Turnieju Głównego stanął Albin Ouschan, a trzecie lokaty zajęli Niels Feijen i Wiktor Zieliński. Albin wspólnie z Mario He, kolegą z reprezentacji Austrii wygrali Turniej Deblowy pokonując w finale Mieszka Fortuńskiego i Konrada Juszczyszyna. Na podium debla wskoczyli jeszcze Alex Kazakis i Nick Malai oraz Kacper Konkel i Michał Muklewicz. W Turnieju Drugiej Szansy triumfował Mariusz Skoneczny wygrywając w swoim ostatnim pojedynku z Markiem Kudlikiem. Trzecie lokaty zajęli Szymon Duda i Brajan Sawicki. Niecodzienne rezultaty odnotowaliśmy w Turnieju Snookerowym, gdzie mimo uczestników specjalizujących się w grze w snooker całe podium zajęli zawodnicy grający głównie w pool-bilard. Łącznie zagrało 48 zawodników, a wygrał MVP zawodów Wojciech Szewczyk, drugi był Wiktor Zieliński, a trzecie miejsca zajęli Mieszko Fortuński i Wojciech Sroczyński.

Międzynarodowy Turniej Bilardowy QUAY Rokietnica Open został zorganizowany przez Stowarzyszenie Wielkopolska Akademia Bilardowa oraz Akademię Bilardową Radosława Babicy. Całe przedsięwzięcie udało się dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu i kadrowemu firmy QUAY głównego sponsora imprezy, za co ogromnie dziękujemy! Podziękowania należą się również firmie GOOD-BELTS, dzięki której zostały dostarczone stoły bilardowe nowej marki BrizZon. Zawody były współfinansowane także ze środków Gminy Rokietnica i Starostwa Powiatowego. Nad Międzynarodowym Turniejem Bilardowym QUAY Rokietnica Open Patronat Honorowy objął Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz Wójt Gminy Rokietnica Bartosz Derech. Dziękujemy również sponsorom strategicznym imprezy: GMEREK family, BUDMAR i ADVATECH, którzy zawsze wspierają SWAB i Radka Babicę w ich inicjatywach. Dalsze podziękowania kierujemy miłośnikom sportów bilardowych z Rokietnicy, którzy cały swój wolny czas spędzili przy pomocy w organizacji turnieju. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za przybycie i... zapraszamy za rok na QUAY Rokietnica Open 2019, który będzie jeszcze większy i jeszcze lepszy! Ponownie spotkamy się w sierpniu!