Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Europy w Bilard - Holandia 2018 - podsumowanie

Dodano: 2018-08-01
Zmodyfikowano: 2018-08-01

Polacy hucznie uczcili 40-lecie EPBF. Biało-czerwoni czterokrotnie najlepsi na Starym Kontynencie.

 

Polska okazała się drugą siłą Europy po rozdaniu 38 kompletów medali rozgrywanej na 60 stołach w Veldhoven Imprezy. Zgromadzenie reprezentantów wszystkich kategorii wiekowych dało zawrotną liczbę ponad 500 uczestników. 


 


Choć wartości złotych medali nie sposób porównywać, to wydaje się, że szczególnie w pamięć zapada tytuł dla drużyny mężczyzn. W finale Karol Skowerski (Nosan Kielce) ,Konrad Juszczyszyn (ERG Bieruń Folie)  Tomasz Kapłan ( Nosan Kielce)  , a we wcześniejszych meczach z nie mniejszymi zasługami Mieszko Fortuński (ERG Bieruń Folie)  i Mariusz Skoneczny (Duet Tomaszów Mazowiecki )  swoją drogą do tytułu pokazali wszystko, co najlepsze w bilardzie. Decydujące zagrania starcia Skowerskiego z Feijenem śmiało mogą stanowić gotowy spot, promujący cztery dekady europejskiego bilardu. 


 


Jednak to Wiktor Zieliński (Hades Poznań )  (U19) zdominował Mistrzostwa. Wyłączając zawodników na wózkach, był najlepszym zawodnikiem czempionatu z dwoma złotymi i jednym brązowym medalem. Długo wydawało się, że zgarnie pełną pulę, bo na tle rywali ze swojej kategorii wyraźnie wyróżniał się jakością gry. 

Fenomenem pozostaje Konrad Juszczyszyn, który w sobie tylko znany sposób był w stanie zachować wystarczająco dużo energii, by nie tylko zdobyć złoto w dziewiątkę ostatniego dnia Mistrzostw, ale także, by poprzedzić je srebrem w ósemkę. ( nie zapomnijmy jeszcze o spotkaniach w drużynówce !) . W dziesiątkę i 14/1 Juszczyszyn nie zagrał na swoim poziomie, jednak potrafił przełamać słabość i to z fantastycznym skutkiem.

Tylko on i Albin Ouschan zagrali w dwóch finałach męskiej rywalizacji. Juszczyszyn jednak był w stanie wywalczyć złoto, dzięki czemu to on okazał się najlepszy w rywalizacji mężczyzn. Jego wyczyn to historyczny, pierwszy tytuł Mistrza Europy Mężczyzn dla Polaka w dziewiątkę.

 


Choć przez lata medal juniorów w drużynówce wydawał się formalnością, w tym roku srebro juniorów młodszych okazało się miłą niespodzianką, wobec słabszych indywidualnych występów pupili do rozstrzygnięcia gier drużynowych. Szymon Kural, Oskar Jamorski, Dominik Jastrząb i Nikodem Jankowiak potrafili stworzyć synergię, wiodącą aż do finału. 


 


Polacy stawali na podium każdej z odmian. W 14/1 medale zdobyli w swoich kategoriach: Zieliński -złoto, Skoneczny - brąz. W dziesiątkę: Zieliński - złoto, Skowerski i Oliwia Czupryńska ( Nosan Kielce)  - brązowe. W ósemkę: Juszczyszyn Srebro, Zieliński i Fortuński - brązowe. W dziewiątkę do tytułu Juszczyszyna brąz dołożył Dominik Jastrząb (UKS Fair Play Jaworzno ) .

 

Dzięki temu Polacy w klasyfikacji medalowej ulegli tylko Niemcom. Ci zdobyli aż 24 medale, bo mieli zdecydowanie bardziej wszechstronną i liczniejszą drużynę, z realnymi szansami na medale w większej liczbie kategorii wiekowych. 

 

Polacy indywidualnie zameldowali się w ćwierćfinałach 22 razy. 10 z tych starć przyniosło medale. Ta faza okazała się granicą nie do przebrnięcia dla Tomasza Kapłana, Tomasza Krysztofika, Oskara Jamorskiego, którzy próbowali po dwa razy i Szymona Kurala, Artura Zasztowta i Tomasza Malinowskiego, którzy dobrnęli tam po razie.

 

Tomaszowi Kapłanowi te wyniki dały kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w dziesiątkę i w dziesiątkę. Oprócz niego po Euro na Mundial  pojadą Konrad Juszczyszyn ( 9bil) i Karol Skowerski ( 10 bil) . W mistrzostwach świata juniorów zagra natomiast Wiktor Zieliński .



 


Na miarę swych umiejętności zagrali ”wózkowicze” Od brązowego medalu Leszka Blumczyńskiego w MŚ, wielu w planach przed Mistrzostwami Europy zakłada przełamanie tej formacji także na Starym kontynencie. Z tego turnieju wózkarze wracają jednak tylko z jednym ćwierćfinałem Emila. Jednak  szczególnie postawa Emila Malanowskiego i jego wyrównane mecze z zdecydowanie bardziej doświadczonymi rywalami napawają optymizmem przed kolejnymi zawodami.


 


Świetnie z turniejem pożegnali się oldboys, którzy  - za sprawą Tomasza Malinowskiego i Artura Zasztowta- otarli się o podium dziewiątki ulegając dopiero w ćwierćfinale. 

 

Po raz kolejny nasi zawodnicy pokazali, że bilard w Polsce to sport niezmiernie ważny i stojący na wysokim poziomie. Gratulacje za trafne decyzje  i podziękowania należą się selekcjonerom: Piotrowi Kędziorowi ( juniorzy), Andrzejowi Siejko ( osoby na wózkach inwalidzkich jak również za codzienne relacje na profilu BSW ) , Bogdanow Wołkowskiemu ( asystent kadry seniorów) oraz Marcinowi Krzemińskiemu ( seniorzy ) . Marcin chyba miał najwięcej pracy, nie tylko ze względu na ilość pojedynków do obejrzenia, ale również służbowych spotkań jak i wizyt wu lekarza. Mało kto bowiem wie, że  szpital  odwiedziło kilku naszych zawodników. 


Wielkie słowa podziękowania składamy na ręce trenerów  klubowych, szefów klubów, sponsorów, rodziców bez zaangażowania i wsparcia których nie moglibyśmy się cieszyć z sukcesów naszych reprezentantów. Oczywiście największe gratulacje należą się głównym bohaterom – zawodniczkom i zawodnikom – którzy przez te 11 dni dali nam ogromne powody do radości i dumy .


Start w zawodach został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Bilardowego i Partnerów. 


Emil Paliwoda




Pełnewyniki na oficjalnej stronie mistrzostw - LINK

Również na naszym serwisie na facebooku: 

 Bilard Sportem Wszystkich  codziennie relacje zdjęciowe i opis tego co dotyczy naszej reprezentacji przedstawił  Wam Andrzej Siejko. 

 

     
     
     

 

 


 

 

 

 

 

Powrót
© 2024 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System