Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
bilardsklep.pl
Oficjalny partner w Polsce
Lissy
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Europy w Bilard - Holandia 2018

Dodano: 2018-07-31
Zmodyfikowano: 2018-07-31

Konrad Juszczyszyn napisał historię polskiego bilardu. Dominik Jastrząb z brązem wśród juniorów. Polska bilardową potęgą.

 

Tego nie dokonał nikt przed nim. Konrad Juszczyszyn (ERG Bieruń Folie)  został pierwszym Mistrzem Europy mężczyzn w dziewiątkę z Polski. Wygrał najtrudniejszą z odmian, bo rozstrzygniętą na samym końcu, po blisko dwóch tygodniach zmagań. A każdy  wybitny rywal na drodze do tytułu jest jak dodatkowe karaty złota, z którego powinien być wytopiony medal dla niego.

 

Jednak w finale spotkał się z bodaj największą niespodzianką mistrzostw. Bułgara Stanimira Ruslanova nie wielu upatrywało jako kandydata do rozegrania ostatniego meczu turnieju. Wniósł do finału nieprzewidywalność i  - być może  - większe niż Juszczyszyn poczucie spełnienia. I to Bułgar zaczął lepiej, obemując prowadzenie 3-1. Juszczyszyn wyrównał, potem walka była już wyrównana. Wydawało się, że Polak góruje nad rywalem doświadczeniem,  obyciem na tych najbardziej wystawnych salonach europejskiej czołówki. Jednak jego niedokładności jakby wskrzeszały Bułgara. Choć wydawało się, że Juszczyszyn panuje nad meczem, pewnym było, że Ruslanov gra bilard, jakiego nikt nigdy w jego wydaniu nie widział. Błędy Bułgara, którym Juszczyszyn przeciwstawił żelazną konsekwencję i łatwość w sięganiu po pozornie szalone rozwiązania doprowadziły do historycznego werdyktu: "Polak Mistrzem Europy w dziewiątkę"!

 

Ani jeden mecz nie był łatwy. W półfinale Mistrz dziesiątki Joshua Filler grał o drugie złoto. Obaj toczyli wyrównany bój z minimalną przewagą Juszczyszyna. Filler przewagę objął w końcówce, jako pierwszy zdobywając 7. punkt. Polak wytrzymał tę szarżę, wygrywając 9-8. Podobnie skończył się mecz z Albinem Ouschanem - Mistrzem Świata w dziewiątkę sprzed trzech lat: wyrównana walka, przewaga 7-6 rywala i postanowienie  Juszczyszyna jak imperatyw, by wygrać.

 Wcześniejsi rywale: Alex Lely, Ferdi Ozdemir czy Babken Melkonyan także wymusili na Juszczyszynie najlepszą grę. Do kapitulacji zmusił go w fazie grupowej Jani Uski. 

 

Dzięki swojemu wyczynowi, Juszczyszyn wygrał klasyfikację multimedalistów wśród mężczyzn.

 

W dziewiątkę swój pierwszy medal Mistrzostw Europy Juniorów - do lat 17 - wywalczył Dominik Jastrząb (UKS Fair Play Jaworzno ) . W półfinale uległ Kristianowi Mrvie ze Słowacji. Mrva wypracował przewagę 5-3 i już do końca meczu bronił tej zaliczki, wygrywając 7-5. Jednak najmłodszy w Polskiej kadrze rozegrał kapitalne mecze w drodze do półfinału. Pokonał mistrza ósemki - Ivana Galicia 7-3, a najlepszego w tej kategorii wiekowej - Christoffera Lentza aż 7-1! W fazie grupowej Jastrząb przegrał tylko z Białorusinem Mikitą Paluyanem. 

 

W ćwierćfinałach dziewiątki Polska miała aż siedmiu reprezentantów. Ze znakomitej strony pokazali się oldboye. Tomasz Malinowski i Artur Zasztowt przegrali dopiero swoje bezpośrednie starcia o medale. Na piątych miejscach skończyli także: Tomasz Kapłan, Wiktor Zieliński, Tomasz Krysztofik i  Szymon Kural. Ten wynik nie przeszkodził Zielińskiemu zostać najbardziej utytułowanym juniorem Euro. 

 

Miejsca pozostałych Polaków:

Mężczyźni: 17. Mieszko Fortuński, 33. Mariusz Skoneczny, 49. Karol Skowerski

Kobiety: 9. Oliwia Czupryńska

Wózki: 9. Leszek Blumczyński, Emil Malanowski

U17: 17. Oskar Jamorski, Nikodem Jankowiak

U19: 9. Mateusz Zdziech

Dziewczęta: 13. Bogna Świtała

40+: 33. Adam Kiernicki, 49. Maciej Trudnowski, Piotr Kleinschmidt, Krzysztof Gardjas.

 

 

Polska w klasyfikacji medalowej zajęła drugie miejsce ustępując jedynie reprezentacji Niemiec .


1.Niemcy  9 6 9 24

2.POLSKA 4 2 6  12

3. Finlandia 4 1 4 9


Medale wywalczyli zawodnicy 24 państw


W zawodach wzięło udział 524 zawodniczek i zawodników z 36 krajów. 


Start reprezentacji Polski został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki  oraz Polskiego Związku Bilardowego. 


Emil Paliwoda

  

 


 

 


 

 

Powrót
© 2019 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System