Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
bilardsklep.pl
Oficjalny partner w Polsce
Lissy
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Europy w Bilard - Holandia 2018

Dodano: 2018-07-30
Zmodyfikowano: 2018-07-31

Polacy Drużynowymi Mistrzami Europy Mężczyzn. Juniorzy młodsi ze srebrem. Polacy wciąż w czołówce klasyfikacji medalowej.O tym, jak smakuje tytuł drużynowego Mistrza Europy, wywalczony po arcydramatycznym boju przeciwko jednemu z najlepszych bilardzistów świata, trzeba pytać Karola Skowerskiego, Tomasza Kapłana (obaj Nosan Kielce), Konrada Juszczyszyna, Mieszka Fortuńskiego (obaj ERG Bieruń Folie) i Mariusza Skonecznego (Duet Tomaszów Mazowiecki). Dwaj pierwsi zdobyli decydujące punkty.

Złoty medal dla Polski wykuwały się w niemal cudownych okolicznościach. Kiedy Ivar Saris zdobywał prowadzenie dla Holandii, Kapłan remisował 6-6 z Bijsterbochem, a Skowerski miał punkt przewagi nad Feijenem. Kiedy Kapłan doprowadzał do remisu, Skowerski remisował 7-7. Dopiero ostatnia partia tego meczu zadecydowała o losach finału. Nielegalne rozbicie Skowerskiego - Feijen mówi "pas". Push-out Skowerskiego - Feijen mówi "sprawdzam". Kapitalna kombinacja 2-6 Polaka (po której rywal aż chwycił się za głowę) sprawiła, że reszta była już tylko formalnością. Polacy zostali Drużynowymi Mistrzami Europy 2018! 
Droga do medalu była wyboista. Zaczęła się od nieoczekiwanej porażki z Bośnią i Hercegowiną. To znacznie skompilowało drogę Biało-Czerwonych, którzy musieli się mierzyć z liderami klasyfikacji medalowej: Niemcami, faworytami zmagań - Hiszpanami, rozpędzonymi tytułem Mistrza dla Bahrama Lotfiego - Duńczykami i nieobliczalnymi Chorwatami, którzy sprawili sensację, stając na podium i jako jedyni byli w stanie zmusić do kapitulacji w drużynówce Skowerskiego. Co warte podkreślenia, każdy z zawodników dołożył swoją cegiełkę do sukcesu, a ruchy selekcjonera Marcina Krzemińskiego były strzałami w dziesiątkę. Jak bowiem podkreślił po zwycięstwie Karol „wygrywamy razem i przegrywamy razem bo jesteśmy jednym zespołem” natomiast Konrad nie krył radości nie tylko ze zwycięstwa, ale z faktu, że ten sukces będzie kolejnym motorem napędowym dla sportu bilardowego w Polsce.  


Bardzo dobrze zagrali  juniorzy  młodsi, którzy swój marsz zakończyli dopiero na finale przeciwko Niemcom. Przewagę dla Niemców wypracował Dennis Laszkowski w meczu z Szymonem Kuralem, a zwycięstwo zapewnił im Jaxques Wollschlaeger. Bez znaczenia było prowadzenie Oskara Jamorskiego z Mortizem Neuhausenem.
Jamorski wygrał też swój mecz w półfinale przeciwko Norwegii. Zdobył punkt w starciu z Emilem-Andre Gangflotem. Wtórował mu Kural, pokonując Simona Thomassena. To był rewanż na Norwegach za porażkę w fazie grupowej. W drodze do medalu młodzi Polacy pokonali jeszcze Ukrainę, Rosję i Białoruś. W zespole prowadzonym przez Piotra Kędziora zagrał również Nikodem Judkowiak.
Więcej można było się spodziewać po juniorach starszych, którzy zajęli 5. miejsce. Po zwycięstwie nad Finlandią, przyszły porażki ze Szwedami i Danią.

Mistrzowie w Drużynach i miejsca Polaków:
U17: 1. Niemcy, 2. POLSKA
U19: 1. Niemcy, 5. POLSKA
Dziewczęta: 1. Rosja, Polski nie startowały
Kobiety: 1. Portugalia, 7. POLSKA
40+: 1. Niemcy, 9. POLSKA
Panie 40+: 1. Niemcy, Polski nie startowały
Mężczyźni: 1 POLSKA
To kolejny kapitalny dzień dla Niemców, którzy umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej.
1. Niemcy 8-4-7
2. POLSKA 3-2-5
3. Finlandia 3-1-2
4. Dania 3-0-2
5. Norwegia 2-1-6
6. Portugalia 2-1-3

Do rozdania są jeszcze medale za dziewiątkę.

W zawodach bierze udział 524 zawodniczek i zawodników z 36 krajów. 

Start reprezentacji Polski jest sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki  oraz Polskiego Związku Bilardowego. Emil Paliwoda

 

Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na oficjalnej stronie mistrzostw - LINK

Również na naszym serwisie na facebooku: 

 Bilard Sportem Wszystkich  codziennie relacje zdjęciowe i opis tego co dotyczy naszej reprezentacji przedstawi Wam Andrzej Siejko. 

 

     
     
     

  

 


 

 


 

Powrót
© 2019 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System