Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
bilardsklep.pl
Oficjalny partner w Polsce
Lissy
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Europy w Bilard - Holandia 2018

Dodano: 2018-07-24
Zmodyfikowano: 2018-07-24

Zielińskiego własna liga. Polska liderem klasyfikacji medalowej po dziesiątce. Skowerski i Czupryńska na podium.

 

 

15 medal, 5 złoty, 11 z rzędu - Wiktor Zieliński ( Hades Poznań )  pisze historię Mistrzostw Europy Juniorów. W dziesiątkę odnotował porażkę, ale podziała ona chyba jak orzeźwiająca mżawka w upalny dzień, bo od tego momentu jasnym stało się, że także w dziesiątkę gra reszty zawodników U19 toczy się tylko o srebro. 

 

W finale Cypryjczyk Mustafa Alnar starał się dotrzymywać kroku Polakowi. W połowie meczu Zieliński zaczął budować przewagę. Alnar zdobywał się na skuteczne odpowiedzi, ale ostatecznie i on musiał znać wyższość Zielińskiego. 

 


Po raz drugi na tym turnieju Zieliński zdeklasował w półfinale Bośniaka Sanjina Pehlivanovicia. Tym razem 7-0! W ćwierćfinale wyżej poprzeczkę ustawiła utytułowany Jan van Lierop z Holandii, ale i on musiał uznać wyższość Polaka. W drodze po złoto Zieliński uporał się jeszcze z Jeppe Thyde, Keistutisem Zadeikisem, Mateuszem Zdziechem i Manuelem Butschekiem. Jedynym, który jak na razie wiedział, jak go pokonać okazał się Fin Aatu Suoaraniemi.

 

Karol Skowerski ( Nosan Kielce ) zdobył swój trzeci medal seniorskich Mistrzostw Europy Mężczyzn. A zanosiło się na więcej, bo półfinał przeciwko Albinowi Ouscahnowi był bardzo wyrównany. Skowerski prowadziła nawet 4-2, ale Austriak był w stanie doprowadzić do remisu. Potem przewaga przechodziła z rąk do rąk i ostatecznie to Ouschan awansował do finału, wygrywając 8-7.

 

Skowerski w drodze na podium stoczył więcej tak wyrównanych meczów. W ćwierćfinale z Makkonenem było mniej emocji, bo Polak po praktycznie bezbłędnej grze wygrał 5 punktami. Jednak trzy poprzedzające to starcie mecze: przeciwko Ivarovi Sarisowi, Alexandowi Kazakisowi i Lukasovi Kovacowi musiały być bardzo wymagające. Z Holenderm Skowerski wygrał do 6. Z byłym Mistrzem dziesiątki  8-7, a ze Słowakiem Polak przegrywał już 3-7, by ostatecznie wygrać 8-7.

 

Oliwia Czupryńska ( Nosan Kielce) powtórzyła swój wyczyn z przed roku. Tym razem brąz w dziesiątkę to jej czwarty medal w tę odmianę. Do finału zabrakło niewiele w starciu z sensacyjną Mistrzynią - Yaną Shut z Białorusi. Czupryńska była w stanie zniwelować dwupunktową stratę do Białorusinki i nawet objąć skromne prowadzenie, jednak 4. punkt był jej ostatnim w tym turnieju. O medal Czupryńska walczyła z Rosjanką Kristiną Tkach. Wypracowaną w połowie meczu dwupunktową przewagę udało się obronić do końca pojedynku. Pozostałe mecze, oprócz porażki z Tamarą Rademakesrs - Peetes, Polka wygrywała pewnie: przeciwko Anie Gradisnik, Jessice Nilsson i Veronice Hubrtovej. 

 

Blisko medalu był także Tomasz Kapłan (Nosan Kielce) , który ostatecznie uległ dopiero w ćwierćfinale Joshui Fillerowi. Wcześniej jednak rozprawił się z trudnymi rywalami: Francisco Diazem-Pizarro, Robertem Bartolem, Mariuszem Skonecznym,  czy Nickiem Malaiem.

 

Znów blisko medalu w kategorii U17 był Oskar Jamorski ( UKS Snikesr Rękoraj )  i znów wyraźnie w meczu o podium uległ Christofferowi Lentzowi z Danii. Solidnie wypadł także Emil Malanowski (House of Pool Warszawa ) , który w meczu o medal na wózkach uległ dopiero Royowi Kimberleyowi 4-6. 

 

Miejsca pozostałych Polaków:

U17: 17. Dominik Jastrząb; 33. Nikodem Jankowiak, Szymon Kural

U19: 17. Tomasz Krysztofik, 33. Mateusz Zdziech

Dziewczęta: 13. Bogna Świtała

Mężczyźni: 9. Mieszko Fortuński, 33. Mariusz Skoneczny, 49. Konrad Juszczyszyn

40+: 33. Maciej Trudnowski

Wózki: 13. Leszek Blumczyński

 Takie wyniki sprawiają, że Polska przewodzi klasyfikacji medalowej:

1. POLSKA 2-0-3

1. Norwegia 2-0-3

3. Dania 2-0-1

4. Austria 1-3-0

5. Niemcy 1-1-3

6. Węgry 1-1-1

7. Białoruś 1-1-0

7. Finlandia 1-1-0

9. Holandia 1-0-2

10. Portugalia 1-0-1

Medale zdobywało jak na razie 20 reprezentacji. Trwają gry w ósemkę i drużynowe. 

 

 

W zawodach bierze udział 524 zawodniczek i zawodników z 36 krajów. 

Start reprezentacji Polski jest sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki 

oraz Polskiego Związku Bilardowego. 

 

Emil Paliwoda

 

 

 

Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na oficjalnej stronie mistrzostw - LINK

Również na naszym serwisie na facebooku: 

 Bilard Sportem Wszystkich  codziennie relacje zdjęciowe i opis tego co dotyczy naszej reprezentacji przedstawi Wam Andrzej Siejko. 

 

     
     
     

  

 


 

Powrót
© 2019 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System