Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
bilardsklep.pl
Oficjalny partner w Polsce
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Informacja PZBil

Dodano: 2018-01-09
Zmodyfikowano: 2018-01-09

Komisja Anty-Dopingowa Światowej Konfederacji Sportów Bilardowych (WCBS) kierowana przez Marcina Krzemińskiego opublikowała raport z pracy

Wśród wymienionych działań Komisja podkreśla, że po raz pierwszy w historii sportów bilardowych na stronach ponad 60 organizacji pojawiło się logo programów walki z dopingiem Say No! To Doping lub Play True z linkami do Światowej Agencji Anty-Dopingowej (WADA) bądź narodowych agencji. Przeprowadzono akcje edukacyjne, które dotarły do około 1.500 zawodników oraz przeprowadzono kilkadziesiąt testów anty-dopingowych każdego roku. Wielką pracę wykonano opracowując nowy Kodeks Anty-Dopingowy WCBS, który po zmianach przepisów WADA, każda sportowa światowa organizacja uznana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski musiała uchwalić. W tym przypadku, ten liczący 95 stron dokument opracował Marcin Krzemiński. W 2017 roku WADA wprowadziła jednolity system zbierania informacji o wynikach pracy poszczególnych dyscyplin sportu. Elektroniczny formularz „Compliance Questionnaire User" zawierał 179 pytań. Komisja WCBS przygotowała odpowiedzi na te pytania. Jednocześnie każdego roku Komisja udziela ponad 100 odpowiedzi dotyczących spraw walki z dopingiem. Wydała specjalne koszulki, naklejki i banery.

Komisja prowadziła 5 spraw o naruszenie zasad antydopingowych, karając dwóch zawodników zawieszeniem na 6 miesięcy i 4 lata. Przewodniczący Komisji, będący wiceprezesem, a obecnie dyrektorem - członkiem Zarządu WCBS reprezentował sport bilardowy (pool, snooker, karambol) na najważniejszych światowych kongresach sportowych: SportAccord Convention w Quebec (Kanada), Lozannie (Szwajcaria) i Aarhus (Dania) oraz Międzynarodowym Forum Światowych Organizacji Sportowych w Lozannie. Odbył tam spotkania z dyrektorami MKOL, kierownictwem ARISF, Sport Accord Organization, IWGA oraz WADA. O działaniach na rzecz czystości w sporcie rozmawiał z kierownictwami: światowych federacji bilardowych - UMB (karambol), WPA (pool), IBSF i WPBSA (snooker), IPC (piramida), federacji kontynentalnych z Europy, Azji i Ameryki - EPBF, EMB, APBU, CPB oraz narodowych: Niemcy, Norwegia, Węgry, Słowacja, Chorwacja, Finlandia, Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, RPA, Egipt, Mołdawia, Austria, Libia, Maroko, Macedonia i Bułgaria. Marcin Krzemiński był także asystentem dyrektora turnieju bilardowego World Games w Cali w Kolumbii oraz odpowiadał za przygotowanie takiego turnieju na World Games - Wrocław 2017.

Dodajmy, ze w Polsce PZBil przeprowadził w ubiegłym roku pierwsze szkolenie z udziałem przedstawiciela Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. W ostatnich czterech latach na imprezach sportowych przeprowadzono 16 badań, z czego u jednego z zawodników dało wynik pozytywny.
Powrót
© 2018 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System