Mistrzostwa Polski w Bilard - Kielce 2017

Dodano: 2017-12-02
Zmodyfikowano: 2017-12-02

Mieszko Fortuński i Izabela Łącka ze złotem w odmianie 9 bil !

Blisko 280 meczów, a ostateczne odpowiedzi poznaliśmy dopiero na kilka godzin przed zakończeniem turnieju. Magiczne Mistrzostwa Polski przechodzą do historii.

Mieszko Fortuński (ERG Bieruń Folie) - to jego jeszcze przed startem Mistrzostw dotyczyło najwięcej pytań. Wielu zastanawiało się, czy padnie rekord rankingowej przewagi na zakończenie sezonu. Inni przypominali, że ostatni medal Mistrzostw Polski zdobył w 2014 roku.

Jednak Mieszko na dziewiątkę przygotował to co najlepsze. Wygrał po fascynującym finale przeciwko Radosławowi Babicy. Reprezentant Rokietnicy przez fazę pucharową szedł jak burza, jednak Mieszkowi nie był w stanie się przeciwstawić. Fortuński swój czwarty tytuł wywalczył, wygrywając 9-7. Na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci Konsalnetu Warszawa: Mateusz Śniegocki i Wojciech Sroczyński.

Wśród Pań także rozstrzygnięcia, które trudno było przewidzieć na podstawie poprzednich odmian. Izabela Łącka (Hungry40 BLU Salon Łazienek Łódź) zdobyła swój 12. tytuł Mistrzyni Polski i 47 medal. W finale pokonała Oliwię Czupryńską (Nosan Kielce), a brązowe medale wywalczyły Monika Ząbek (ERG Beiruń Folie) i Katarzyna Wesołowska (TVSports Idoslubu.pl Kielce).

Najlepszych w dziewiątkę poznaliśmy jednak już po tym, jak ustaliła się ostateczna kolejność na szczytach rankingów. Notujący słabe występy w ósemkę i dziesiątkę Mieszko Fortuński niemal roztrwonił swoją przewagę - z 34 punktów zostało zaledwie 7. To oznaczało, że Mariusz Skoneczny wygrałby ranking, zdobywając tytuł w dziewiątkę. Odpadł jednak przed fazą pucharową. W grze wciąż pozostawał Konrad Piekarski, jednak ten potrzebował złota i porażki Mieszka nie później niż w 1/8 finału. Fortuński swój mecz wygrał, a Piekarski uległ Konradowi Juszczyszynowi. Dlatego czołówka rankingu mężczyzn wygląda tak:

1. Mieszko Fortuński- 263 pkt

2. Mariusz Skoneczny - 230 pkt

3. Konrad Piekarski - 224 pkt

Dwóch najlepszych zawodników może być pewnych wyjazdu na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy. Wśród Pań Fotel lidera na Mistrzostwach zajęła Oliwa Czupryńska. Przed ostatnią odmianą musiała jednak uważać na pościg Ewy Bąk, która - zdobywając złoto - wygrałaby ranking. Bąk zajęła jednak dopiero 5. miejsce, co następująco ukształtowało czołówkę rankingu:

1. Oliwia Czupryńska - 132 pkt

2. Ewa Bąk - 124 pkt

3. Monika Ząbek 110 -pkt

Najlepszymi zawodniczkami po raz pierwszy zostały dwie panie Oliwia Czupryńska i Katarzyna Wesołowska. Każda zdobyła komplet medali : złoto , srebro i brąz. W kategorii mężczyzn tytuł ten po raz pierwszy w karierze wywalczył Karol Skowerski, który zdobył złoty i srebrny medal.

Klasyfikacje medalową wygrali zawodnicy z Kielc wyprzedzając ekipę z Bierunia.