Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Niepełnosprawni - Pełnosprawni w Bilard

Dodano: 2016-06-29
Zmodyfikowano: 2016-06-29

W Dębicy, Kielcach i Krakowie udowodniono, że bilard jest sportem dla każdego

Kilkaset osób wzięło udział w pierwszej ogólnopolskiej kampanii Niepełnosprawni - Pełnosprawni w Bilard. W jej ramach w trzech miastach w Polsce zorganizowano pokazy gry, szkoleń oraz trików bilardowych. Pierwsze odbyły się w Kielcach w Ośrodku Szkolno Wychowawczym, oraz na Placu Artystów w centrum Kielc. Kolejnym etapem była Dębica i pokazy dla wychowanków Stowarzyszenia i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Radość". Trzecim miejscem był Kraków i pokazy w YMCA oraz Ośrodku Dzieci Autystycznych.


Kampania została zrealizowana dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystki. To pierwsza tego typu akcja promocyjna skierowana do osób niepełnosprawnych.

Celami kampanii „Niepełnosprawni - Pełnosprawni w Bilard „ były:

1. promocja sportu osób niepełnosprawnych;
2. wspieranie rozwoju sportu osób niepełnosprawnych poprzez zwiększenie ich aktywności ruchowej prowadzącej do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia i związanej z nim jakości życia;
3. wyrabianie nawyku stałej dbałości o utrzymanie poziomu sprawności i tym samym zdrowia;
4. kształtowanie zdrowego stylu życia;
5. rozbudzanie zainteresowań sportowych w zależności od potrzeb, możliwości i zainteresowań uczestnika;
6. zwiększenie aktywności fizycznej wśród osób niepełnosprawnych - każdy bez względu na status społeczny, czy stopień sprawności ma prawo do udziału w sporcie;
7. tworzenie alternatywnej formy spędzania wolnego czasu dla osób niepełnosprawnych;
8. kształcenie zdrowej rywalizacji, szczególnie u osób niepełnosprawnych poprzez umiejętność współzawodnictwa i chęci podjęcia wysiłku.


Kampania była doskonałą okazją do popularyzacji sportu bilardowego osób niepełnosprawnych, przybliżenia sportowych zasad gry i integracji oraz promocji akcji Ministerstwa Sportu , do której od jej początku włączył się bilard - Stop zwolnieniom z WF-u.

Pokazy polegały m.in. na interaktywnej zabawie przy stole bilardowym, do której zachęcał Ziemowit Janaszek, Mistrz Polski w trikach bilardowych oraz właśnie osoby niepełnosprawne, które od lat grają w bilard, m.in.: Marcin Kubalski - wielokrotny mistrz Polsk osób niepełnosprawnych. Do gry zachęcali również najlepsi selekcjonerzy: Piotr Kędzior oraz Dariusz Kobacki.


Podczas spotkań odbyła się również konferencja "Niepełnosprawni - pełnosprawni w bilard" w Kielcach.
Uczestnicy brali udział w konkursach w których otrzymali książki, breloki, cukierki, dzienniczki treningowe "Akademia Bilardowej", smycze, plakaty oraz nagrody rzeczowe i puchary, które zostały wręczone najlepszym.

Głównym celem akcji "Niepełnosprawni-pełnosprawni w bilard" była popularyzacja sportu osób niepełnosprawnych oraz korzyści jakie za sobą niesie uprawianie tego sportu. Wszystko to dzięki kilku elementom jakie powiązane zostały w działaniach organizacyjnych i promocyjnych.

Poprzez pokazy sportowe pragnęliśmy przekazać kilka rzeczy. Wielość osób i ich różnorodność pokazało, że sport bilardowy jest dla każdego, że jest sposobem na życie, szansą na osiągnięcie wspaniałych wyników, nawiązania nowych znajomości i poznania nowych miejsc na całym świecie. Pokazane zostały również ogromne plusy jakie płyną z prowadzenia bilardowych zajęć wychowania fizycznego oraz rozwój umysłowy dzięki strategicznym rozwiązaniom na stole.

W pokazach uczestniczyło 600 osób (w 3 ośrodkach Polsce). Jednak akcja dzięki dużej medialności min. reportażom w telewizji internetowej TVsports.pl na wszelkiego rodzaju możliwych kanałach objęła swym zakresem kilka tysięcy osób.

Akcja dotarła do osób dorosłych, dzieci i młodzieży w szkołach i ich nauczycieli, rodziców i członków klubu. Na naszych pokazach nie zabrakło władz samorządowych, dyrektorów szkół, gron pedagogicznych.


To pierwsza tego typu, ale na pewno nie ostatnia inicjatywa zachęcenia osób niepełnosprawnych do gry w bilard i uprawiania sportu. Nie wykluczone, że na stałe wpisze się ona w kalendarz imprez promocyjnych PZBil podobnie jak akcja Bilard Sportem Wszystkich.


Dodać należy, że to nie jedyna akcja promująca bilard wśród osób niepełnosprawnych. Od kilku lat systematycznie prowadzone są zajęcia szkoleniowe, turnieje Grand Prix i mistrzostwa Polski ON ora Dzieci Niesłyszących. W tym roku sprzęt bilardowy otrzymały dwa ośrodki szkolne dla osób niepełnosprawnych a reprezentacja Polski od trzech lat ma sfinansowany start w ME, MŚ i zgrupowaniach. W tym roku po raz pierwszy bilardzista niepełnosprawny otrzymał również stypendium sportowe za medal w MŚ.


Mamy nadzieję, że te wszystkie działania będą jeszcze większym motorem napędowym i zachęcą wszystkich do uprawiania naszej dyscypliny sportu.

Powrót
© 2024 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System