14/1 chłopców i 9-bil dziewcząt zakończyły Mistrzostwa Polski Juniorów

Dodano: 2015-05-04
Zmodyfikowano: 2015-05-04

Konrad Kleinszmit (Pool Bilard Wejherowo) znów okazał się lepszy of rywali. Wiktor Zieliński (Hades Poznań) zburzył hegemonię Kamila Sząszora (Limonare Arkadia Tczew), a Kinga Pietrzak (UKS 13 Joker Tomaszów Maz.) wzięła rewanż za finał ósemki.

Przed ostatnią odsłoną Mistrzostw Polski Juniorów sytuacja, zwłaszcza w grupie młodszej, nabrała rumieńców. Wiktor Zieliński otworzył sobie szansę na dogonienie Kamila Sząsozra w klasyfikacji medalowej, a Daniel Macioł (Nosan Kielce) wciąż pozostawał bez tytułu w tym roku. Finał miał szczególne znaczenie dla Zielińskiego i Sząszora - wygrana dawała zawodnikowi z Tczewa miano MVP w kategorii młodszej, porażka - kazała dzielić się tym tytułem z Zielińskim. Zawodnika Hadesu Poznań w ostatnim meczu ani na moment nie dopuścił do jakiego kolwiek zagrożenia ze strony Sząszora. Po niezłej grze w finale zdobył swoje drugie złoto w Kielcach w tym roku.

Zieliński w finale pokonał niespodziankę turnieju - Adriana Kozakowskiego (ULKS Dragon Srock). Sząszor z brązowym medalem pozostawił natomiast Daniela Macioła (Nosan Kielce), w którego grze brakowało jakości, do której przyzwyczaił złotym medalem MEJ w tę odmianę. Finaliści spotkali się po raz pierwszy w meczu o awans z prawej strony, który okazał się pokazem siły Zielińskiego. Zawodnik Hadesu Poznań zakończył mecz jednym breakiem w wysokości 60 punktów.

W kategorii juniorów starszych ponownie spotkali się zawodnicy klubu Pool Bilard Wejherowo. Konrad Kleinszmit, który w tym roku wywalczył trzy złote medale, wcale nie zamierzał dzielić się tytułami z klubowym kolegom. Finał przeciwko Michałowi Muklewiczowi nie obfitował w wybitne breaki i był raczej wojną nerwów bardzo uważnych i zdeterminowanych, by nie popełniać błędów zawodników. Muklewicz prowadził przez większość pojedynku, jednak to Kleinszmit lepiej zniósł końcówkę, wygrywając ostatecznie 70-61.

Kleinszmit poprzez 14/1 dowiódł swojej rozwagi i odporności, będąc zmuszonym utrzymywać koncentrację przez cały czas trwania Mistrzostw. W 14/1, choć jego skuteczność spadła, wygrał wszystkie mecze "na styku". W półfinale pokonał zawodnika UKS Spartan Chodów - Daniela Szymczaka, obok którego na najniższym stopniu podium stanął Krystian Ćwikła (Hades Poznań). Mistrz 14/1 pokonał także Piotra Sulewskiego (Green Club Gdańsk), a w meczu o medal po raz pierwszy późniejszego finalistę - Michała Muklewicza.

Kinga Pietrzak dopiero ostatniego dnia dołączyła do grona Mistrzyń Polski, mimo, że górowała nad rywalkami doświadczeniem, zdobywanym między innymi w Super Pucharze Polski Kobiet. Zawodniczka UKS 13 Joker Tomaszów Mazowiecki wzięła srogi rewanż na Weronice Karwik (UKS Bila Zduny) za porażkę w finale odmiany osiem bil. Tempo gry, oraz umiejętne dobieranie rozwiązań w grze do własnych zdolności było wizytówką Kingi podczas gry w dziewiątkę. Pietrzak w półfinale pokonała Weronikę Derezińską (UKS Lubostroń), która na najniższym stopniu podium stanęła obok Bogny Świtały (UKS Pałuki Żnin).

W drodze do finału Kingi Pietrzak nie zdołały powstrzymać ani Oliwia Słupecka, ani Agnieszka Kolecka, ani Paulina Skoneczna.

Już wkrótce podsumowanie Mistrzostw Polski Juniorów, a pełne wyniki rywalizacji znajdują się tu: http://www.bilard-sport.pl/mp_junior_2015/aktualnosci.php