II Polska Liga Bilardowa 2014 zakończona

Dodano: 2014-12-11
Zmodyfikowano: 2014-12-11

Hades Poznań wraca do Ekstraklasy. W najwyższej klasie zadebiutuje Frame Łódź. Bardzo wysoki poziom turnieju finałowego

Ostatnim etapem rywalizacji w II Polskiej Lidze Bilardowej był Turniej Finałowy rozegrany w łódzkim klubie Frame w dniach 5-7 grudnia 2014. W piątkowym turnieju repasażowym wzięło udział osiem ekip, które w swoich grupach zajęły miejsca trzecie i czwarte. W turnieju zwyciężyła drużyna 2 Asy Częstochowa, która zanotowała najrówniejszy występ, przegrywając tylko jedno spotkanie. Bardzo zacięta walka toczyła się o drugie, premiowane miejsce. Największy apetyt na to miały drużyny: Maximus Bydgoszcz, Pool Bilard Wejherowo, MOSiR Kętrzyn i Hulakula Warszawa. O ile prowadzenie zespołu 2 Asy od początku turnieju nie było zagrożone otyle sprawa drugiego miejsca była przez cały turniej wielką niewiadomą. Do piątej kolejki niespodziewanie tą pozycję zajmował Pool Bilard Wejherowo. Niespodziewanie, ponieważ ekipa znad morza przyjechała w mocno osłabionym składzie. Dwie porażki w ostatnich kolejkach zepchnęło ich na trzecią pozycję. Mimo to gratulację za dzielną postawę. Sprawcą drugiej porażki Wejherowian byli zawodnicy MOSiR Kętrzyn, upatrywani w roli faworytów turnieju. Zgubione wcześniej punkty pozwoliły im jedynie zrównać się z Wejherowem. Niestety byli gorsi w małych punktach i zajęli ostatecznie czwartą lokatę. „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” – takie przysłowie wykorzystali bilardziści ze stolicy. Hulakula Warszawa jak pozostali zdobyli 12 punktów i o ich awansie do baraży przesądziły „małe oczka”. Walczący do końca Maximus Bydgoszcz pokonał w ostatniej kolejce warszawian, ale do szczęścia zabrakło jednego punktu. Pozostałe zespoły zagrały nieco poniżej oczekiwań. Karambol GCN Chorzów, Bilardo.pl Zebra Opole i Break Ball Bielsko Biała zajęły miejsca 6-8.

Do awansujących z repasaży do turnieju barażowego dołączyło jeszcze osiem drużyn z miejsc 1-2 czterech drugoligowych grup. Najlepszy start zaprezentowali bilardziści Hadesu Poznań i Green Club Gamma Gdańsk. Przez długi czas ta dwójka zajmowała pozycje dające awans do Ekstraligi Bilardowej 2015. Z biegiem turnieju do walki włączyły się Frame Łódź i Bieg Wulkanów Loft Złotoryja. A do samego końca w sukces wierzyły Allinone Mikołów i 2 Asy Częstochowa. Z kolejki na kolejkę swoją przewagę powiększali zwycięzcy turnieju młodzi bilardziści Hadesu Poznań. W ostatniej kolejce spotkali się z drugą drużyną awansującą do Ekstraklasy Frame Łódź. Po niezwykle emocjonującym meczu wygrali gospodarze turnieju 2:1, pieczętując swoje drugie miejsce w ostatecznej tabeli. Gracze ze Złotoryi i Gdańska zajęli miejsca 3 i 4 gromadząc po 16 punktów. Mimo walki do końca ekipom Allinone Mikołów i 2 Asy Częstochowa nie udało się wskoczyć na premiowane awansem miejsca. Siódme miejsce w tabeli zajęli zawodnicy Limonare Arkadia Tczew. Po tragicznym wręcz pierwszym dniu dźwignęli się z ostatniego miejsca, zdobywając w niedzielę aż 9 punktów. Zdobyli dzięki temu uznanie rywali za sportową walkę do samego końca tego wyczerpującego turnieju. Tuż za ich plecami toczyła się walka o pozostanie w nowoutworzonej I lidze. Uczestniczyli w niej Hulakula Warszawa, Chorten Elida Białystok i Break Bilard Club Kraków. Jeden punkt mniej zgromadzili bilardziści z Krakowa i to oni w przyszłym roku zagrają ponownie w Ii lidze.

Na uwagę zasługuje coraz wyższy poziom sportowy Turnieju Finałowego. Za cały sezon współpracy Komisja ligowa wszystkim klubom bardzo dziękuje.