Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

KATARZYNA WESOŁOWSKA KRÓLOWĄ DZIESIĄTKI! PIATY MEDAL DLA POLSKI W MISTRZOSTWACH EUROPY W BILARD 2014 !!!

Dodano: 2014-04-02
Zmodyfikowano: 2014-04-03

Zasługiwała na to całą karierą, każdym finiszem na którym była o milimetry za plecami rywalek, każdą porażką, z której jak nikt potrafiła wyciągać wnioski... Dziś dopełniło się to, co od zawsze wydawało się tylko kwestią czasu: KATARZYNA WESOŁOWSKA ZOSTAŁA MISTRZYNIĄ EUROPY! Przesympatyczna kielczanka nie miała sobie równych, stając się Gwiazdą pierwszej wielkości Mistrzostw Europy!

Finał ani na moment nie pozwalał wątpić, kto bardziej zasługuje na tytuł. Katarzyna Wesołowska imponowała odwagą i polotem, choć w pierwszej partii zemściło się to, otwierając przed Iną Kaplan drogę do zdobycia punktu po prostej kombinacji. Zawodniczka Nosanu Kielce szybko wzięła się za odrabianie strat, korzystając także z błędów Niemki, która wydawała się porażoną dyspozycją Polki. Do stanu 3-1 Wesołowska błyskotliwie przeplatała zagrania brawurowe z mistrzowską grą taktyczną. Po obustronnym czasie dla zawodniczek Niemka zdobyła swój drugi punkt, który dla Polki okazał się tylko katalizatorem, wyzwalającym najlepszą grę. Partie z kija i z podejścia szybko wywindowały wynik do poziomu 5-2. Doskonałym zwieńczeniem okazała się ostatnia partia, w której Wesołowska podeszła do trzech ostatnich kul, z trudną, wydawać by się mogło, niemożliwą do wbicia ósemką. Kasia zaatakowała czarną bilę, po czym w tańcu pełnym gracji oczekiwała przy kieszeni, do której adresowała zagraną kulę, zachęcając ósemkę do dopełnienia festiwalu porywającej gry Polki. Dwie ostatnie kule, wbite niespiesznie, stały się epilogiem finału, który dał bodaj najbardziej oczekiwane rozstrzygnięcie – złoto dla Katarzyny Wesołowskiej....


 

Droga Wesołowskiej do złota była bardzo trudna. Rozpoczęła się bowiem od starcia z Mistrzynią Świata Juniorek, Natalią Seroshtan. Zawodniczka Nosanu Kielce wygrała jedank 6-4, by w kolejnych starciach deklasować rywalki: Vanię Franco i Slivię Gaudino, które, przeciwko Katarzynie, ugrały trzy punkty. Prawdziwą zapowiedzią tego, do czego zdolna w dziesiątkę była Polka okazał się ćwierćfinał przeciwko Line Kjorsvik. Norweżka to absolutnie jedna z najbardziej zasłużonych bilardzistek Mistrzostw Europy, a wobec fenomenalnej gry Wesołwskiej, zdobyła ledwie jeden punkt! Większy opór stawiła półfinałowa rywalka Kasi, Marika Poikkijoki, która ustąpiła dopiero, zdobywszy cztery oczka.Obok Finki, na najniższym stopniu podium stanęła Szwedka Louise Furberg.

Dzięki zdobytemu tytułowi Wesołowska stała się na tym etapie najlepszą zawodniczką Mistrzostw, jako jedyna, mając dwa medale.

 

Najbardziej sensacyjna w rywalizacji Pań okazała się faza TOP16. Na niej poległy bowiem dwie wielkie faworytki: Oliwia Czupryńska (Nosan Kielce), która broniła tytułu, oraz żywa legenda kobiecego bilardu - Jasmin Ouschan. Panie zajęły 9. miejsca. Polka uległa sensacyjnie Bułgarce Kristinie Zlataevej 3-6, a Ouschan - w identycznym stosunku Inie Kaplan. Wcześniejsze mecze Czupryńskiej nie zwiastowały takiego rozstrzygnięcia. Wicemistrzyni 14.1 zaczęła od zwycięstwa nad Ukrainką Viktorią Nagorną, by do fazy pucharowej awansując po knock oucie na Katerinie Polovinchuk, wygrywając do zera. Kolejny mecz okazał się jej ostatnim.

Panowie tym razem zanotowali solidny występ. Potwierdzający ich miejsce w czołówce europejskiej, choć zabrakło medalowego błysku. Najbliżej byli Tomasz Kapłan (Nosan Kielce) i Mateusz Śniegocki (Konsalnet Warszawa). Obaj zajęli 9. miejsca. Sporo można było obiecywać sobie po grze Kapłana, który w imponującym stylu brnął przez wstępne fazy. Ukraińców: Nykytę Pavelko i Yevgena Zlotnytskyi'a pokonał odpowiednio 8-0 i 8-1. Równie bezlitośnie Polak obszedł się z Onurem Yildrimem, wygrywając 8-2. Na nieco tylko większy opór stać było Aki Heiskanena, który zdobył cztery punkty. Mecz o ćwierćfinał Kapłan stoczył z Legendarnym Ralfem Souquetem, który mimo blisko trzydziestu medali Mistrzostw Europy, od 2011 pozostaje bez podium. Od samego początku Souquet utrzymywał przewagę, która przez większość meczu wynosiła dwa punkty. Kapłan zdołał wyrównać dopiero przy stanie 7-7. Ostatnia partia padła jednak łupem Cesarza, który odnotował najbardziej prestiżowe zwycięstwo na Mistrzostwach Europy na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

 

Śniegocki, obrońca tytułu, uległ w tej samej fazie Ivo Aartsowi, późniejszemu finaliście. Holender wygrał 8-4. Polak, który na przestrzeni dwóch lat skompletował medale wszystkich odmian na ME, zaczął od porażki, mimo genialnej pogoni, z Darylem Peachem 7-8. W kolejnych meczach Angelo Salzano i Alena Muratovicia pokonał po 8-2, przypominając styl, w jakim przed rokiem wywalczył złoto w dziesiątkę. Równie pewnie Śniegocki prezentował się w meczu przeciwko Mnauelowi Gama, który Polak wygrał do czterech.

Kolejny solidny występ padł łupem Mariusza Skonecznego (Duet Dachy Lipiński Tomaszów Mazowiecki). Siedemnaste miejsce okazuje się dobrym wynikiem, wziąwszy pod uwagę rywali, którzy stanęli na drodze Polaka. Pierwszym był Henrikas Strolis, który w ubiegłym roku dotarł do ćwierćfinału ósemki .Mariusz wygrał pewnie, 8-4. W kolejnym meczu zdarzyła mu się jednak porażka 6-8 z Albinem Ouschanem. Skoneczny awans wywalczył kosztem Jaroslava Polacha. W pierwszym meczu fazy KO MVP zeszłego sezonu w Polsce skrzyżował kije z Danielem Corrierim, który po dwóch finałach Grand Prix Europy w końcówce ostatniego sezonu, zadomowił się w europejskiej czołówce. Mariusz jednak grał momentami imponująco, co frustrowało rywala. Wynik 8-7 dla Mariusza to zatem efekt zrywu Włocha w końcówce. Kres marzeń Polaka położył medalista ME Juniorów, Daniel Schneider ze Szwajcarii. Młodzieniec szybko objął trzypunktową przewagę, którą utrzymywał do stanu 7-4. Wówczas Mariusz sięgnął do swojej najlepszej gry, wyrównując stan spotkania. W ostatniej partii musiał jednak uznać wyższość rywala, kończąc zmagania na 17. miejscu. Mariusz zanotował kolejny solidny występ, dając nadzieję na walkę w kolejnych odmianach. Najlepsi w rywalizacji mężczyzn okazali się Mistrz: David Alcaide z Hiszpani, srebrny medalista – Ivo Aarts oraz Ruslan Chinakov i Petri Makkonen.


Solidnie turniej zainaugurowali zawodnicy na wózkach. Leszek Blumczyński zajął 9. miejsce, nawiązując do swoich najlepszych występów sprzed lat. W meczu o awans do ćwierćfinału minimalnie lepszy okazał się Tony Southern, który musiał odpierać błyskotliwą pogoń Polaka. Wcześniej Blumczyński pokonał Craiga Welsha i uległ Joachmowi Schulerowi. Jan Cyrul, choć wciąż czeka na zwycięstwo, dzielnie stawiał czoła rutynowanym rywalom. Najlepsi okazali się: Fred Dinsmore przed Royem Kimbrley oraz Tonym Southernem i Aslamem Abubakerem.

 

Biało- czerwoni, po dwóch odmianach wciąż pozostają niedoścignieni pod względem liczby medali. Dzisiejsze złoto Wesołowskiej pozwoliło naszej reprezentacji poważnie zagrozić Holendrom, którzy przewodzą zestawieniu, dzięki przewadze sreber nad nami. Jutro rozpocznie się ósemka, oraz gry drużynowe. Tytułu wśród Panów broni David Alcaide, który rok temu pokonał w półfinale Mateusza Śniegockiego. Wśród Pań najlepsza okazała się. Line Kjorsvik. Nowych mistrzów poznamy w sobotę.


KLASYFIKACJA MEDALOWA:

1.    HOLANDIA              1        2        -        3

2.    POLSKA                     1        1          3          5

 3.    AUSTRIA                1        -        -        1

       IRLANDIA               1        -        -        1

        HISZPANIA             1        -        -        1

 6.    WIELKA BRYTANIA     -        1        2        3

 7.    NIEMCY                   -        1        -        1

 8.    FINLANDIA               -        -        1        2

        NORWEGIA              -        -        1        1

        ROSJA                   -        -        1        1

       SZWECJA               -        -        1        1


Pełne wyniki : http://epbf.com/ 


GALRIA FOTO - 3-4 DZIEŃ - ODMIANA 10 BIL 



Powrót
© 2024 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System