Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Sebastian Batkowski Mistrzem Europy Juniorów, srebrny medal dla Krystiana Ćwikły a brąz dla Wiktora Zielińskiego !!!Polski dzień w Sarajewie !!!.

Dodano: 2013-07-28
Zmodyfikowano: 2013-07-28

Genialny występ Polaków w 14/1!!! Złoto, srebro i brąz oraz pozycja lidera klasyfikacji medalowej - taki początek Mistrzostw to spełnienie marzeń!

Na karty historii Polskiego Sportu Bilardowego wpisała się  trójka zawodników: Sebastian Batkowski (Frame Łódź), Krystian Ćwikła i Wiktor Zieliński (Hades Poznań) którzy wstrząsnęli dziś bilardową Europą tak, jak ich starsi koledzy uczynili to w Portoroz.

 

Kulminacją fantastycznego występu Polaków  w 14/1 stał się tytuł Mistrza Europy Juniorów Sebastiana, który w finale pokonała faworyzowanego Niemca, Wicemistrza Świata Juniorów, Tobias Bongersa.
W początkowej fazie pojedynku Niemiec osiągnął niewielką przewagę, którą Sebastian zniwelował 28- punktowym podejściem, dającym mu prowadzenie 32-14. Wówczas Bongers zdobył się na swojego najwyższego breaka w finale, który pozwolił mu osiągnąć pułap 50 punktów. Sebastian nie przestraszył się wymiany ciosów, odpowiadając  44 punktami w podejściu. Od stanu 90-64 dla Polaka rozgorzała wojna nerwów. Zawodnicy nie podejmowali zbędnego ryzyka, a w ich grę wkradały się błędy. Stało się oczywistym, że Mistrzem Europy zostanie gracz bardziej opanowany. Apogeum horroru nastąpiło przy stanie 93-85. Bongers zdawał się odzyskiwać rezon, jednak, to Sebastian lepiej wykorzystał znikome szanse, wykazując instynkt zabójcy na kilku końcowych bilach. 100-85 i złoty medal dla Sebastiana to wymarzone otwarcie tegorocznego Czempionatu.

Równolegle, w finale kategorii młodszej w finale Krystian Ćwikła mierzył się z innym niemieckim faworytem, Joshuą
( foto EPBF/DK) 
Fillerem. Obrońca srebrnego medalu sprzed roku długo nie mógł znaleźć sposobu na rozsądną i konsekwentną grę Krystiana. Polak skrzętnie gromadził punkty, osiągając przewagę 37-10. Wówczas jednak Filler zaczął robić użytek z coraz częściej pojawiających się błędów zawodnika Hadesu Poznań. Przegrywając 20-37 popisał się breakiem w wysokości 45 punktów, który w rywalizacji do 75 punktów stanowi niebagatelną zaliczkę. Krystian dziś był w stanie odpowiedzieć jeszcze tylko 6 punktami, zanim Filler ustalił wynik na 75-43. Tym samym Krystian potwierdził, jak wszechstronną kadrą dysponuje Polska, odnosząc swój życiowy sukces w pierwszej próbie.

Na najniższym stopniu podium, po porażce z Krystianem Ćwikłą stanie Wiktor Zieliński. Dwunastoletni zawodnik stał się najmłodszym medalistą Mistrzostw Europy w XXI wieku, (do spółki z Albinem Ouschanem). Polskie Derby w Sarajewie rozpoczęły się od wyrównanej gry. Przełom przyniósł 15-punktowy break Krystiana przy stanie 41-42. Była to pierwsza "ucieczka" w tym pojedynku, której rywalowi nie udało się zniwelować. To podcięło skrzydła Wiktorowi, który mógł tylko patrzeć, jak jego rywal kończy mecz 19- punktowym podejściem.

O ocenę gry Wiktora pokusił się jego trener. - Mam mieszane uczucia. Z jednej strony od początku Mistrzostw Wiktor gra na 40-50% swoich możliwości, a 14/1 to szczególnie nielubiana przez Wiktora odmiana. Z drugiej strony mimo tego, zdobył wymarzony medal ME i to w wieku 12 lat! Wiktor to ogromna zagadka, sam nie wiem czego się po nim spodziewać w najbliższych dniach, kluczem będzie chyba presja, która miała jak dotąd, co też nie dziwne, największe znaczenie - powiedział Piotr Kudlik.

Wszyscy bohaterowie dzisiejszego dnia zmagania w 14/1 rozpoczęli od ćwierćfinałów. Na świetnym piątym miejscu rywalizację w tej fazie zakończył Paweł Kaczmarek (Bilard Studio Warszawa), dla  którego był to trzeci  z rzędu ćwierćfinał na Mistrzostwach Europy. Paweł musiał uznać wyższość fenomenalnie dysponowanego Norwega Auduna Risana Heimsjoe, który 100 punktów zgromadził w zaledwie trzech podejściach, rozpoczynając od 57-punktowego braka. Paweł był w stanie odpowiedzieć 15 punktami, zgłaszając jednak swoją grą gotowość do zdobywania medali w kolejnych odmianach.

Mistrz Europy w ćwierćfinale dał zapowiedź tego, jak elektryzujące mecze jest w stanie grać. Z Berkiem Mehmetcikiem bardzo długo prowadził grę taktyczną, z której zwycięsko wyszedł Cypryjczyk. Zawodnik z "Wyspy Afrodyty" stracił prowadzenie dopiero przy stanie 63-61. Wówczas Sebastianowi udało się odskoczyć na trzydzieści punktów. Kiedy Sebastianowi brakowało zaledwie trzech "oczek", Mehmetcik zdobył 28 punktów, jednak nie wytrzymał presji, ulegając Sebastianowi 100-95.

W grupie młodszej Krystian Ćwikła w ćwierćfinale zknockoutował Daniela Guttenberga. Austriak okazał się bezradny wobec 40-punktowego podejścia Polaka, które wywindowało wynik na poziom 50-6. Po kilku zmianach przy stole, Krystian popisał się breakiem w wysokości 20 punktów, by następnie ustalić wynik jako 75-15. Wiktor o awans do półfinału grał z Norwegiem Elkemem Eisajanem. Skandynaw długo utrzymywał bezpieczną przewagę, jednak Wiktorowi udało się objąć jednopunktowe prowadzenie przy stanie 51-50 za sprawą breaka w wysokości 18 pkt. Kolejnych 18 oczek skutecznie zgasiło
( foto EPBF/DK) 
zapał Norwega, który musiał uznać porażkę 75-61.

W niedzielę walka kontynuacja rozpoczętej dziś dziesiątki. Jutro wyłonieni zostaną ćwierćfinaliści. Mistrzów i Mistrzynię poznamy w poniedziałek. W grupie Juniorów starszych w grze pozostaje cała trójka. Komplet Polaków obejrzymy także w gronie "Pupili". Krystian wciąż pozostaje na prawej stronie tabeli. Wiktor, Kamil Sząszor (Rakadia Tczew) i Daniel Macioł (Nosan Galeria Echo Kilece) toczą skuteczną walkę o awans z lewej strony. Jutro także szlagierowy pojedynek Oliwii Czupryńskiej i Kamili Khodjaevej.

Po dzisiejszym dniu Polacy, do spółki z Niemcami przewodzą klasyfikacji medalowej, dystansując Norwegów i Rosjan, którym udało się wywalczyć po jednym brązie.

Klasyfikacja medalowa:

1. Polska                    1     1     1        3
    Niemcy                  1      1     1        3
3. Norwegia                              1        1
    Rosja                                   1        1


                                                                                               Emil Paliwoda


 

Na bieżąco możecie również śledzić i komentować zmagania naszych reprezentantów na profilu facebooku TVsports do odwiedzania którego serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy do śledzenia zmagań naszych zawodników na oficjalnej stronie mistrzostw 


 

Powrót
© 2023 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System