Strona główna » Bilard Sport Amator Challenge - Mistrzostwa Polski Amatorów » Aktualności
Video na żywo

Mistrzostwa Polski Amatorów 2020
2024-02-08

Norbert Żelasko nowym Mistrzem Polski Amatorów

Do ostatniej chwili organizacja turnieju finałowego Bilard Sport Amator Challenge stała pod wielkim znakiem zapytania. Pandemia COVID-19 i systematycznie wprowadzane obostrzenia mogły spowodować, iż nad Mistrzostwami zbiorą się czarne chmury. Finalnie jednak turniej się odbył i 240 zawodników mogło się mierzyć w klubie bilardowym Frame w Łodzi.

Norbert Żelasko - Mistrz Polski Amatorów 2020

Mistrzem Polski Amatorów Anno Domini 2020 został pochodzący z Gołdapi, a na co dzień pracujący w Morskim Oddziale Straży Granicznej - Kaszubskim Dywizjonie w Gdańsku, Norbert Żelasko. W finale pokonał 5:4 Andrzeja Guzanowskiego (Chorten Elida Białystok). Decydujący mecz przysporzył nam wiele emocji. Przy stanie 4:4 najpierw Guzanowski wbił białą z rozbicia. Następnie z szansy na zamknięcie meczu nie skorzystał Żelasko, który pomylił się na ostatniej „połówce". Inicjatywę przejął więc ponownie Andrzej... który pomylił się na bili numer 8! Nie pozostawił jednak na stole klarownej sytuacji i Norbert musiał się wykazać sporymi umiejętnościami technicznymi. Ostatecznie „połówka" znalazła drogę do łuzy a biała po odbiciu od trzech band perfekcyjnie wystawiła się do bili numer 8. Ten strzał był już tylko formalnością. Żelasko za zwycięstwo otrzymał 5000 zł, Dziką Kartę na Mistrzostwa Polski Mężczyzn w 8-bil oraz ogromny puchar.

Katarzyna Kulazińska (Frame Łódź), Norbert Żelasko, Andrzej Guzanowski, Grzegorz Kędzierski (prezes PZBil)

Brązowe medale wywalczyli Krystian Niebieszczański (TCF HUB Ligapp.net Kraków) oraz Mateusz Jukiewicz (Zakręcona Bila Poznań). O podium otarli się: Jeremi Nowak, Szymon Bruśnicki, Michał Ryszko i Waldemar Manyś.

Krystian Niebieszczański i Mateusz Jukiewicz

Organizacja zawodów w dobie pandemii koronawirusa była nie lada wyzwaniem. Liczba uczestników została okrojona do maksymalnie 240 zawodników. Rozgrywki grupowe zostały podzielone na 4 osobne turnieje aby zminimalizować liczbę osób przebywających na sali gier w tym samym czasie. Wielkie brawa dla wszystkich zawodników, którzy sumiennie stosowali się do zasady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka). Turniej rozegrany został bez udziału publiczności.

Ogromne podziękowania za wsparcie Ministerstwa Sportu, Urzędu Miasta Łodzi oraz stałych partnerów: Iwan Simonis, Aramith i Brześć. Słowa uznania oczywiście dla gospodarzy - klubu Frame Łódź, z Krzysztofem Gardjasem i Katarzyną Kulazińską na czele. Na medal spisała się ekipa organizacyjna. Dyrektorem Turnieju był Karol Skowerski a Sędzią Głównym Maciej Szczawiński. Skład uzupełnili sędziowie: Dariusz Kobacki, Marek Karlikowski, Adam Gajda, Piotr Kisiel (TVsports.pl) oraz nad wszystkim czuwający prezes PZBil Grzegorz Kędzierski.

Tegoroczna edycja Bilard Sport Amator Challenge zrzeszyła 31 organizatorów regionalnych. Podczas finału wylosowano nagrodę dodatkową dla jednego z nich. Szczęśliwcem okazał się klub Elida z Białegostoku.