Strona główna » Polska Liga Bilardowa » Aktualności
Video na żywo
Menu
Sponsorzy
Aktualności

Bilardowa Ekstraklasa 2023
2024-01-22

DaSo Team Dekada, Nosan, Akademia Bilardowa i Green Club zagrają w Wielkim Finale

Znamy już odpowiedzi na wszystkie pytania postawione przed rozpoczęciem 3. zjazdu sezonu zasadniczego Bilardowej Ekstraklasy. W dniach 14-16 września w kieleckiej Galerii Echo rozegrane zostały ostatnie 3 kolejki pierwszego etapu walki o tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

Podobnie jak przed rokiem, sezon zasadniczy na pierwszej pozycji ukończyli bilardziści DaSo Team Dekada Sosnowiec a na drugim Nosan Kielce. Wszystko wyjaśniło się w meczu 9. kolejki pomiędzy tymi zespołami. Po 3 wygranych Nosanu w 2022 roku, zawodnicy ze Śląska wreszcie wzięli skuteczny rewanż, wygrywając 12:9. Po dwóch zmianach 8:7 prowadzili kielczanie, jednak trzeci debel Szewczyk/Macioł tym razem był nie do zatrzymania (wygrana 5:1). Na trzecim miejscu kończy Akademia Bilardowa Rokietnica a na czwartym Green Club Gdańsk. Akademia zanotowała 3 zwycięstwa, w tym jedno w zaległym spotkaniu 5. kolejki. Gdańszczanie natomiast zaliczyli dwa potknięcia, z Zakręconą Bilą Poznań i WSB Soffia Warszawa. Gdyby nie te porażki, istniała szansa, że Green zakończyłby sezon zasadniczy na 3. a nawet na 2. miejscu.


Pierwszy etap zakończony. W pojedynkach półfinałowych w listopadzie zagrają więc: DaSo Team Dekada Sosnowiec z Green Clubem Gdańsk oraz Nosan Kielce z Akademią Bilardową Rokietnica. Zwycięzcy tych pojedynków zagrają o tytuł mistrzowski, przegrani powalczą o brązowy medal.

Poznaliśmy finalistów, poznaliśmy i spadkowiczów. Dwa zespoły nie zagrają w przyszłym roku o złoto BE. WSB Soffia Warszawa odniosła 2 zwycięstwa, jednak w ostatecznym rozrachunku były to jedyne wygrane w sezonie. Fair Play Jaworzno na własnej skórze przekonał się jak ciężko jest występować w roli beniaminka. Gdy Metal Fach LP Sokółka zanotował dwie porażki, podopiecznym Bogdana Wołkowskiego wystarczyło jedno zwycięstwo aby się utrzymać. Blisko było w meczu z Nosanem, przez wielu określonym jako najciekawszy mecz roku 2023. Fair Play po rewelacyjnej grze w dwóch pierwszych zmianach prowadził 8:6, by ostatecznie minimalnie przegrać 11:12. Przegrana w sobotę z Rokietnicą definitywnie przekreśliła szanse na grę w 2024 roku. Spod topora uciekł Metal Fach LP Sokółka, który w zdziesiątkowanym składzie przegrał dwa pojedynki, jednak o zaledwie dwie partie wyprzedził Fair Play.

Wielki Finał Bilardowej Ekstraklasy w dniach 3-4 listopada ponownie w Galerii Echo w Kielcach. Do zobaczenia!

Bilardowa Ekstraklasa to najważniejsze krajowe rozgrywki drużynowe w sporcie bilardowym, organizowane przez Polski Związek Bilardowy. 9 zespołów walczy o tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Na zapleczu Ekstraklasy 10 zespołów walczy w I Polskiej Lidze Bilardowej. W rozgrywkach II Polskiej Ligi Bilardowej rywalizuje 36 zespołów w 6 grupach. Łącznie w rozgrywkach ligowych organizowanych przez Polski Związek Bilardowy bierze udział 54 zespoły. Partnerami Ekstraklasy są: MEZZ Cues, ML Bilard, Clash, Aramith, Iwan Simonis, Galeria Echo, Brześć, Bookgame, Hotel Tęczowy Młyn. Patronat medialny TVsports.pl oraz SPORTKLUB Polska. Na najlepsze zespoły w Ekstraklasie czekają nagrody w łącznej wartości 45.000 zł.

Powrót
© 2024 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System