Video na żywo
Aktualności

Otwarte Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych
2023-12-29

W dniach 17-18 września w Kieleckim Centrum Bilardowym rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych

Zawody odbyły się w odmiany 8-bil i 9-bil. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali: Honorowy Prezes PZBil Marcin Krzemiński i Sekretarz PZBil Izabela Gajek. Impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wzięło w niej udział łącznie 52 niepełnosprawnych bilardzistów z całej Polski (Warszawa, Tomaszów Maz., Kielce, Kraków, Rzeszów, Słupsk, Dębica, Świdwin). Impreza była z jednej strony rywalizacją sportową, z drugiej zaś strony możliwością nawiązania kontaktów. Turniej przebiegł w bardzo serdecznej i sportowej atmosferze. Oczywiście bardzo ważnym elementem był wynik sportowy, dlatego uczestnicy mieli przygotowane perfekcyjne warunki sportowe - w klubie sportowym w Kielcach, gdzie do dyspozycji mieli 7 profesjonalnych stołów 9ft. Mistrzostwa rozegrane zostały systemem 2KO - podwójna przegrana + puchar, - w odmianę „9" do 5 wygranych partii - 2 ko, - w odmianę „8" do 3 wygranych partii -2ko.

Tytułów mistrzowskich bronił Adam Wilk z klubu „Frame" Łódź. Wszyscy uczestnicy zawodów byli ciekawi jak zagra Marcin Kubalski. Tym razem "stary mistrz"" pokazał „lwi pazur" i został multimedalistą Mistrzostw Polski.

Zdobył Mistrzostwo Polski ON w odmianę „8", a w odmianę „9" bil zdobył brąz. Na tych mistrzostwach multimedalistów było wielu: A. Wilk zdobył dwa medale: obronił tytuł MP ON w odmianę „9" bil oraz brązowy w „8" bil. Medale zdobywali jeszcze: E. Malanowski, Patryk Gargas oraz Krzysztof Kociński. Po raz pierwszy w mistrzostwach wzięła udział również młodzież z Kielc z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących oraz Specjalnego Ośrodka dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym oraz znacznym, w wieku od 16 do 24 lat. Z tej grupy przy stole dobrze radzili sobie: Tomasz Zmarzły, Daria Orman, Kinga Płatek, Daniel sasak, Michał Nowakowski, Mateusz Kostecki.Zwycięzcy zawodów otrzymali puchary i medale oraz dyplomy i nagrody rzeczowe.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej Grand Prix, na którą składały się wyniki z czterech turniejów, został Adam Wilk i zdobył tym samym piękny Puchar ufundowany przez Prezesa PZBil. Niezwykle przyjazna atmosfera, jaka panowała podczas zawodów to zasługa Organizatorów w osobie Sekretarza PZBil pani Izabeli Gajek oraz współorganizatorów ZMCH „YMCA" Kraków . Specjalne podziękowania dla Sędziego Głównego zawodów pana Sławomira Wolańskiego, „Dobrego Ducha" Mistrzostw Polski ON oraz Józefa Mikołaja Grzyba dzielnie „walczącego" ze sprawami związanymi z dokumentacja i protokołami meczowymi.

Przygotowując turniej wydaliśmy materiały promocyjne, m.in. plakat informujący o zawodach oraz ulotki. Z turnieju można było śledzić wyniki on-line na naszej stronie internetowej oraz obejrzeć bogatą galerię zdjęć.

Turniej miał charakter otwarty. Uczestnikami mogły być wszystkie osoby niepełnosprawne.

Uczestnicy oraz opiekunowie mieli zapewnione:

- zakwaterowanie w dniach 17-18 września - Hotel Dal, Kielce, ul. Piotrkowska
- wyżywienie w dniach 17-18 września (śniadanie w hotelu, obiad i kolacja - w formie cateringu, napoje).

Zawody obsługiwało 3 sędziów. W ramach wolontariatu pomagali nauczyciele dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z ośrodków w Kielcach.

Impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki.