Strona główna » Grand Prix Osób Niepełnosprawnych » Aktualności
Menu
Video na żywo
Aktualności

Turnieje Osób Niepełnosprawnych
2021-09-20

Integracyjny Turniej Bilardowy o Mistrzostwo Krakowa

W dniu 21.03.2015 w klubie „Break" w Krakowie, turniejem w 8-bil rozpoczął się pierwszy Integracyjny Turniej Bilardowy o Mistrzostwo Krakowa organizowany przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczym Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie , Związek Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA Oddział Kraków oraz Break Bilard Club w Krakowie. Patronat nad całą edycją Turnieju objął PZBil a Patronat Honorowy roztoczył Prezes klubu „Break" Rafał Biniek.

W turnieju mogli wziąć udział wszyscy zawodnicy którzy posiadają licencje PZBil. Natomiast zawodnicy niepełnosprawni musieli posiadać aktualne orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, o udziale w zawodach decydowała kolejność zgłoszeń. Turniej odbywał się równolegle z zawodami Grand Prix ON, ale jego wyniki nie były zaliczane do rankingu GP ON 2015. Zdobywane punkty w zawodach są zaliczane do oddzielnie prowadzonego rankingu Turnieju. Najlepszy zawodnik, który zdobędzie największą ilość punktów w 4 turniejach otrzymuje tytuł Mistrza Krakowa. W zawodach wzięło udział max. 16 zawodników grających w systemie pucharowym. Rozgrywki bilardowe odbywały się w klubie Break a na starcie I turnieju stanęli między innymi: V-ce Mistrz Polski Marcin Kubalski, kadrowicz Polski Emil Malanowski, „wózkowicze" Podkarpackiego Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji z Rzeszowa Jan Cyrul, Anatol Kokoszką, dwóch zawodników z województwa podkarpackiego: OASiZ „Radość". Kielce reprezentował Michał Kłusakiewicz, a Kraków 6 zawodników klubu „YMCA" z juniorami Kubą, Kowalczykiem, Krzysztofem Jagiełłą i Szymonem Kuralem na czele.

Turniej przebiegał w bardzo miłej atmosferze a dzięki Prezesowi klubu „Break" Panu Rafałowi Bińkowi, który udostępnił cały klub dla potrzeb turnieju i pomimo równolegle przebiegających zawodów Grand Prix toczył się szybko i sprawnie. Wszystkie mecze stały na bardzo wysokim poziomie, a biorąc pod uwagę fakt, iż toczyły się w systemie pucharowym, nikt nie „odpuszczał" i grano zaciekle o każde zwycięstwo. Klasą dla siebie był Marcin Kubalski który do finału awansował bez straty partii. Na uwagę zasługuje bardzo dobra postawa młodych bilardzistów „YMCA" Kraków, ich występ to mała sensacja. Szymon Kural po wspaniałej walce w półfinale z kolegą z „YMCA" Kubą Kowalczykiem wygrał 5:4 awansował do finału. Kuba Kowalczyk (10 lat) w bardzo silnej konkurencji wywalczył III miejsce.

Mecz finałowy to bardzo skuteczny pokaz bilarda w wykonaniu Marcina Kubalskiego, nie dał on żadnych szans młodemu bilardziście Szymonowi Kuralowi z Krakowa, wgrywając ostatecznie 5:0.

Idea gry Turnieju Integracyjnego sprawdziła się w całości, gry turniejowe pokazały, iż można z powodzeniem łączyć na jednych zawodach grę ludzi pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, juniorów z seniorami co tylko pozwala na realizację w pełni zasady bilard to sport dla wszystkich zgodnie z hasłem "Bilard Sportem Wszystkich 6, 16, 60".

Całą logistyką zajął się zespół logistyczny: Elżbieta Cichocka i Beata Szczęśniak i Józef Mikołaj Grzyb.

Gratulujemy udanego występu wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Andrzej Siejko
Powrót
© 2022 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System